dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Turcji!2015-05-25

Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami o Turcji!

 

 

1. W Turcji znajduje się góra Ararat na której według biblii osiadła arka Noego.

2. W większości budynków publicznych na suficie znajduje się czarna strzałka, która pokazuje kierunek Mekki. W tą stronę muszą być skierowani muzułmani w trakcie codziennych modlitw.

3. Istambuł leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Nie ma na świecie drugiego takiego międzykontynentalnego miasta.

4. Pijani kierowcy wywożeni są 30 km poza miasto, skąd muszą wrócić do domu na piechotę. Zarekwirowany samochód można odzyskać po wytrzeźwieniu i zapłaceniu grzywny.

5. W mieście Antolia nagrywano film "Gwiezdne wojny" do dziś jest tam rozstawione miasteczko filmowe, które można zwiedzać.

6. Miejscowość Polonezkoy w języku polskim oznacza "Polska Wieś". Powstała dzięki Adamowi Czartoryskiemu w XIX wieku. Wójtem wsi tradycyjnie przy każdym głosowaniu wybierany jest Polak.

7. Turcy posiadają wyjatkową rasę kotów, Van, które wzbudzają ogromne zainteresowanie z powodu swojego oryginalnego upodobania - lubią pływać! Nie boją się, jak inne koty, wody. Wręcz przeciwnie - chętnie wchodzą do wanny, uwielbiają zabawy w wodzie, a czasami nawet pływają w ciepłych i płytkich zbiornikach wodnych.

8. Turcja dostarcza 70% orzechów laskowych na swiecie; orzech w twojej czekoladzie najprawdopodobniej byl uprawiany w Turcji.

9. Słowo “turkusowy” pochodzi od słowa “Turek” oznaczającego turecki a idac dalej pochodzi od pieknego koloru Morza Sródziemnego na południowym wybrzeżu Turcji.

10. Jeśli chcemy zwiedzić meczet, jeśli akurat nie będzie to pora modlitw, prawdopodobnie nie będzie problemu, chociaż trzeba pamiętać o odpowiednim stroju (zakryte kolana i ramiona, a kobiety dodatkowo chusta na głowie) i o zdjęciu butów przed wejściem.