dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Rosji!2015-02-26

 Czas na ciekawostki o największym kraju na świecie, czyli Rosji.

1. Powierzchnia Rosji wynosi ponad 17 mln km2 i stanowi 1/6 powierzchni ziemi.

2. Matrioszka są istotnym elementem rosyjskiej kultury ludowej. Jako tradycyjny wyrób rzemieślniczy matrioszka powstała około 1890 r., by dziesięć lat później na wystawie w Paryżu zdobyć ogromną popularność. Odtąd zaczęto ją produkować masowo. Przypuszcza się, że zabawka była wzorowana na japońskiej laleczce przedstawiającej mędrcę Fukurumę.

3. Język rosyjski zajmuje piąte miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim.

4. Moskiewskie metro przewozi ok. 9 mln pasażerów dziennie. Jest to więcej niż suma pasażerów dwóch innych największych metro na świecie - Nowojorskiego i Tokijskiego.

5. Najpopularniejszą marką samochodową jest Łada.

6. Aż siedem razy organizowano zamachy na życie cara Aleksandra II Romanowa. Próby zgładzenia „Aleksandra Wielkiego” były w większości zupełnie nieudolne. Jeden z zamachowców zamiast cara wysadził w powietrze transport owoców z Krymu. Inny zamach się nie powiódł, bo najważniejszy uczestnik spisku zaspał na zbiórkę

7. W pierwszych miesiącach po rewolucji lutowej (1917 rok) hymnem Rosji pełniła Maryslianka. Po rewolucji październikowej, na długie lata hymnem zostałą "Międzynarodówka".

8. W średniowieczu chmiel służący do wyrobu piwa zastępował Rusinom pieniądze.

9. Przeszło trzy czwarte żołnierzy służących w Afganistanie przebywało w szpitalach. Rannych lub okaleczonych było około jedenastu procent. Reszta – sześćdziesiąt dziewięć procent wszystkich pełniących służbę wojskową podczas tej wojny – cierpiała na poważne choroby: dwadzieścia osiem procent na żółtaczkę zakaźną, siedem i pół procent na dur brzuszny, reszta na zakaźną dyzenterię, malarię i inne choroby.

10. Kolej transsyberyjska to ewenement na skalę światową, a to z tej przyczyny, że bije światowy rekord długości, dochodzący do 9 tysięcy kilometrów. Ta niezwykła sieć linii kolejowych powstała na przełomie XIX i XX wieku głównie w azjatyckiej części Rosji, początkowo obsługując jedynie pociągi z lokomotywą na parę, a dziś całkowicie zelektryfikowana.