dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Włoszech!2015-03-03

  W tym tygodniu dowiecie się więcej Italii.

1. Klimat Włoch jest jednym z korzystniejszych na świecie: lata są tu zwykle ciepłe i suche, a zimy łagodne. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy regionami. Część północna kraju ma klimat bardziej umiarkowany, a południowa – bardziej śródziemnomorski.

2. Egzaminy na uniwersytety pisze się w dowolnym terminie, kiedy jest się gotowym.
 
3. Witać się i żegnać należy do osób młodszych lub swoich rówieśników słowem ciao (co oznacza po prostu cześć), natomiast do osób starszych na przywitanie mówimy piacare (miło cię spotkać), buon giono (dzień dobry) lub wieczorem buona sera (dobry wieczór).
 
4. Tradycyjne wesela włoskie muszą być uroczyste a także obfite. Prezenty powinny występować też i w wersji gotówkowej (najlepiej niezbyt niskich kwot). Cała zabawa trwa do momentu wyjazdu pary młodej w podróż poślubną.
 
5. We włoskim języku nie ma liter: K, Y, W, X i J.
 
6. W wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski  przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”.
 
7. Rzym był pierwszym miastem w historii, które miało więcej niż milion mieszkańców. Liczba ta przekroczona została w 133 roku p.n.e.
 
8. 2800 lat temu, kiedy na półwysep Apeniński przybyli Grecy i ujrzeli, że wszędzie rośnie winorośl – nazwali te ziemie Oentaria, czyli „ziemia wina”. Również i dziś można by nazwać ten kraj Oentarią, uprawia się tu bowiem 2000 odmian winogron w 95 prowincjach, na które dzieli się 20 regionów administracyjnych.
 
9. Według Włoskiego przesądu pecha przynosi otworzenie parasola w budynku, a przypadkowe rozlanie wina przynosi szczęście.
 
10. Do miejscowość Viganella znajdującej się w dolinie, przez 83 dni w roku nie dochodzi światło słoneczne. W 2007 roku, aby częściowo rozwiązać ten problem, na pobliskiej górze zamontowano specjalne lustro, które odbija promienie słoneczne.