dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Grecji!2015-04-01

 W dzisiejszym wydaniu "Czego nie wiesz o..." zapoznacie się z krajem wielkich filozofów, czyli Grecją.

 

 

1. Grecja posiada jedną z największych flot na świecie, w użyciu jest ponad 1 800 statków kupieckich.

2. Greka należy do języków indoeuropejskich, posługiwały się nią ludy zamieszkujące obszary wokół basenu Morza Śródziemnego od trzeciego tysiąclecia p.n.e. W pierwszej połowie trzeciego tysiąclecia p.n.e. starożytni Achajowie posługujący się tym językiem osiedlili się w południowej części półwyspu Bałkańskiego i otaczających go wyspach. W końcu ósmego wieku Grecy zaadoptowali i zmodyfikowali alfabet fenicki.

3. Machanie otwarta dłonią uznawane jest za zniewagę.

4. W Grecji ziemia jest zbyt cenna by chować w niej zmarłych (kraj skalisty ) dlatego groby służą tylko do przechowywania zwłok. Ciała zmarłych po kilku latach od pochówku są ekshumowane a szczątki przekładane do małych skrzynek i przechowywane na półkach w specjalnych pomieszczeniach przy kościołach. Grecy po swych przodkach zachowują tylko kości.

5. W Grecji nie znajdzie się w menu żadnych deserów. Podawane są one w restauracjach jako punkt obowiązkowy (bez zamawiania) na zakończenie wraz z raki. W dobrych restauracjach podawane są nawet 2 desery.

6. Grecja ma najdłuższy hymn na świecie. Składa się ze 158 zwrotek.

7. Małżeństwo jest uznawane za normalny warunek osiągnięcia dorosłości. Kobiety wychodzą za mąż średnio w wieku 26 lat natomiast mężczyźni zwykle są o dwa, trzy lata starsi od swoich partnerek. Grecja szczyci się tym, że ma najniższy wskaźnik rozwodów w skali europejskiej. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że w tradycji greków utarło się, że małżonkowie mają kochanków i wcale się z tym nie kryją. Często nawet znają się nawzajem.

8. Cecha najbardziej rzucająca się u Greków jest ich szczerość i otwartość. Nie maja żadnych oporów w poznawaniu nowych ludzi. Nie są im obce uczucia szowinistyczne. Uznają, że Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań Greków na przestrzeni wieków.

9. Grecja dała nazwę Europie – pochodzi ona od imienia słynącej z urody bogini greckiej, porwanej przez Zeusa pod postacią byka.

10. Oliwki – dodaje się je niemal do wszystkich potraw, dzięki rozległym gajom oliwnym Grecja jest jednym z największych światowych eksporterów „płynnego złota”.