dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Hiszpanii!2015-04-13

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, więc warto dowiedzieć się czegoś o najgorętszym kraju Europy. 

 

 

1. Hiszpański jest drugim na świecie najczęściej występującym językiem ojczystym (328 milionów osób w 44 krajach).

2. Niezwykle osobliwym świętem w Hiszpanii jest La Tomatina, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem tonami pomidorów. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

3. Jest to jedyny kraj w Europie, który produkuje banany.

4. Hiszpanie rzadko kiedy używają zwrotów "poproszę" i "dziękuję" w stosunku do m.in. kelnerów w kawiarniach. Kelnerzy też nie przejmują się nadzwyczajną uprzejmością, po prostu wykonują pracę.

5. Nagość jest w pełni legalna. Istnieje wiele plaży nudystów.

6. W niektórych miejscach można spotkać rodzaj pedała zamocowanego w podłodze przy zlewie. Służy on do 'odkręcania' i 'zakręcania' wody podczas zmywania bez potrzeby odrywania rąk od pracy.

7. W Sewilli przez wszystkie upalne dni roku rozwieszone są nad ulicami baldachimy w celu uchronienia mieszkańców przez skwarem i słońcem

8. Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

9. Hiszpania to kraj, gdzie panuje ogromne bezrobocie. Bez pracy pozostaje tam ponad 50 % mieszkańców poniżej 25 roku życia.

10. Hiszpania to kraj, gdzie znajduje się niezliczona liczba barów. Najwięcej w całej UE po przeliczeniu na jednego mieszkańca. 129 barów na jednego mieszkańca.