dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Czechach!2015-04-20

Oto kilka faktów o naszych południowych sąsiadach.

 

 

1. Góry i wzgórza pokrywają aż 95% powierzchni kraju.

2. W Pradze w metrze trafić można na "randkowy wagon", w którym łatwo można nawiązać kontakt z drugą osobą, która nam się spodoba.

3. Na wielkanocnych stołach w Czechach nie może zabraknąć tzw. oseni, tj. zdobnych doniczek ze świeżo wzeszłym zbożem (z reguły pszenicą), w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami. Tradycyjnie piecze się również słodkie bułki w formie wielkanocnego baranka.

4. Czesi są spokojni, lekko flegmatyczni i nieingerujący w sprawy innych, ale w sytuacji trudnej zawsze wyciągają rękę. Są kulturalni, są mili dla nieznanych osób, weseli. Jeśli zjedna się ich sympatię, potrafią być bez reszty przyjacielscy.

5. Podróżując po Czechach warto skorzystać z usług taksówek. Ten środek transportu, podobnie jak na całym świecie można zatrzymać bezpośrednio na ulicy albo zamówić telefonicznie. Dla turystów zamawianie taksówki u dyspozytora jest wygodnym wyjściem, bowiem usługę tego typu można zamówić do 24 godzin przed wyjazdem. Poruszając się po Czechach taksówkami trzeba wiedzieć, że opłaty w tego rodzaju środkach transportu nie są stałe. Ceny zależne są od wielkości miast i wewnętrznych ustaleń poszczególnych korporacji.

6. W Czechach bardzo sprawnie funkcjonuje służba zdrowia. Jest tam najwięcej szpitalnych łóżek w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

7. Praga jako największa atrakcja turystyczna Czech ma do zaoferowania zespół zabytków szczególnie reprezentowanych przez gotyk i barok. Na lewym brzegu Wełtawy wznosi się Praski Gród – Hradczany składający się z zespołu budowli, murów, wież i dziedzińców. Gotycki z XIV w. Most Karola powstały na miejscu starego z XII w. łączy Małą Stranę z położonym po prawej stronie Wełtawy praskim Starym Miastem.

8. Hymn Czech pochodzi z teatralnej sztuki satyrycznej, co wiele mówi o zdystansowanym podejściu tego narodu do rzeczywistości.

9. Ruch prawostronny w Czechosłowacji został wprowadzony dopiero w 1939 roku. W Pradze dokładnie 26 kwietnia 1939 o godzinie 3:00.

10. Czechy to kraj zamków - znajduje się tam ich ponad 2000, z czego większość z nich jest dostępnych dla turystów do zwiedzania z zewnętrz bądź też w środku.