dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Słowacji!2015-04-29

 Czas na kolejną garść ciekawostek! Tym razem poznamy Słowaków.

 

 

1. Najbardziej typową słowacką potrawą są bryndzové halušky ze słoniną - kluseczki z ciasta ziemniaczanego ze specjalnym rodzajem sera owczego (bryndzy). Do tradycyjnych domowych potraw należą również inne dania przygotowywane z ziemniaków, różnych rodzajów sera i kapusty. Podczas słowackiego obiadu nie może zabraknąć zup - kapuśniaku, zupy czosnkowej, rosołu z kury i wołowiny. 

2. W kraju tym znajduje się 228 zarejestrowanych zamków.

3. Słowacja jest jednym z 3 krajów na świecie, gdzie Coca-cola nie jest najpopularniejszym napojem. Ustępuje miejsca Kofoli, która została wprowadzona w latach 60-tych.

4. W kraju tym można zobaczyć jeden z niewielu gejzerów w Europie, który tryska wodą na wysokość około 20 m.

5. Podczas II Wojny Światowej Bratysława uległa zniszczeniu w bardzo niewielkim stopniu. Podczas krótkich bombardowań uszkodzeniu uległy nieliczne budynki, zawalił się most (obecnie zwany starym) oraz zapaliła się pobliska rafineria naftowa. Jednakże w odczuciu Słowaków tragedia, jaka ich spotkała, jest porównywalna ze zniszczeniami Polski.

6. W Europie Środkowej Słowacja plasuje się na drugim miejscu pod względem zalesienia. Ponad 40% obszaru kraju stanowią lasy.

7. Język słowacki jest nazywany "słowiańskim esperanto", ponieważ jest całkiem dobrze rozumiany przez wszystkich Słowian.

8. Bratysława w czasie swojej historii nosiła różne nazwy w różnych językach, np. Istropolis, Braslavъ, Posonium, Presburg, Prešporok czy Wilsonovo mesto.

9. Słowacki folklor, niezwykle zróżnicowany i bogaty, najpełniej ucieleśnia muzyka i taniec. W Bratysławie corocznie odbywa się międzynarodowy festiwal folklorystycznyprezentujący z jednej strony czystą muzykę ludową Słowacji, a z drugiej przetworzony folklor i folk międzynarodowy.

10. Bratysława jest jedyna stolicą, która styka się z dwoma sąsiadującymi krajami, z Węgrami od południa i Austrią od zachodu.