dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Portugalii!2015-05-06

 Tym razem poznajmy kilka faktów na temat słonecznej Portugalii.

 

 

 

1. Tradycją portugalską jest corrida lub tourada, jest to kontrowersyjny i niezwykle barwny pojedynek między człowiekiem i zwierzęciem. Corridy zazwyczaj odbywają się w czwartki i niedziele w sezonie trwającym od niedzieli wielkanocnej do października. Większość walk ma miejsce w regionie Ribatejo, gdzie hoduje się najwięcej byków.

2. W Portugalii znajduje się najdłuższy most w Europie. Znajduje się on na obrzeżach Lizbony nad rzeką Tag i ma długość 17 km.

3. W kraju tym punktem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne jest kuchnia, poza nią nie istnieje podział na prace kobiece i męskie. Jeżeli jednak chodzi o życie towarzyskie to istnieje dosyć wyraźny podział pomiędzy kobietami i mężczyznami. Na wsiach, w barach spotkać można niemal wyłącznie mężczyzn, podczas gdy kobiety przesiadują w grupkach na placach bądź na progu domu.

4. W Lizbonie znajduje się najstarsza księgarnia na świecie założona w 1732 roku.

5. Restauracje posiadają popularną przerwę w środku dnia. W miejscach bardzo popularnych turystycznie może się zdarzyć, że znajdziecie restauracje pracujące bez tej przerwy, ale generalnie przerwa w ciągu dnia jest. Typowe godziny otwarcia restauracji to od 10:00 (ew. 11:00) do 15:00 i potem od 19:00 do 22:00 (ew. 23:00).

6. Na uczelniach nie istnieje nasz „kwadrans akademicki„.  Stude.nci po prostu cierpliwie czekają, nierzadko ponad godzinę aż spóźniony profesor przyjdzie.

7. Ryba dorsz pod każdą postacią jest ulubioną potrawą mieszkańców tego kraju.  Świadczy o tym powiedzenie, że Portugalczycy mają tyle przepisów na przyrządzenie dorsza, że mogliby go jeść codziennie przez cały rok i żaden by się nie powtórzył.

8. Portugalia jest jednym z najcieplejszych krajów Europy. Panujący tam klimat klasyfikowany jest jako śródziemnomorski. Średnioroczna temperatura to 13°C na północy (w górach) i 18°C na południu. Latem, na południu, z dala od morza (np. w okolicach rzeki Guadiany) temperatury mogą przekraczać 45°C. W Amareleja rejestrowano najwyższe temperatury (rekord 47,4°C).

9. Mieszkańcy Portugalii są narodem brandos costumes - łagodnych obyczajów. Są otwarci, ciepli, życzliwi. Gościnni w stosunku do turystów i obcokrajowców. Nie brak im jednak ikry i prowadzą ze sobą głośne raczej rozmowy, uzupełniane jeszcze bogatą gestykulacją. Nie są to bynajmniej kłótnie, a po prostu wymiana zdań.

10. Portugalczycy nie lubią żartować ani z samych siebie, ani ze swojej religii. Ulubionymi tematami żartów są natomiast politycy oraz mieszkańcy regionu Alentejano - biednego regionu rolniczego na południe od Lizbony.