dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Białorusi!2015-05-15

Oto kolejne ciekawostki, tym razem o Białorusi.

 

 

1. Bocian jest powszechnie uważany za ptaka(symbol) Białorusi. Jest wybijany na monetach i uwieczniany na rządowych dokumentach.

2. W Białorusi jest 31 banków, z czego 30 należących do rządu, a tylko jeden prywatny.

3. Ziemniak to najpopularniejsze warzywo białoruskich stołów, specjaliści potrafią przygotować koło 2000 potraw z udziałem ziemniaka. Białoruś jest jednym z największych producentów tego warzywa wobec czego postanowiono postawić mu pomnik, który znajduje  się w Mińsku.

4. Kolacja jest największym posiłkiem dnia.

5. Białoruś należy do czołówki krajów, w których mieszkają ludzie długowieczni. Z danych statystycznych wynika, że obecnie aż 648 Białorusinów przekroczyło wiek stu lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Grodzieńszczyzny, gdzie aż 150 osób obchodziło już swoje setne urodziny. Na drugim miejscu jest Mińsk, który może pochwalić się 114 stulatkami.

6. Istnieją dodatkowe opłaty za możliwość szybszego załatwienia biurokratycznych spraw.

7. Na Białorusi mieszka około 10 milionów ludzi. Podczas trwania akcji „Dzień lasu” w 2008 roku postanowiono, że zostanie posadzonych właśnie 10 milionów drzewek, więc każdy obywatel pozostawi po sobie ślad.

8. Jest to jedyny europejski kraj w którym funkcjonuje kara śmierci.

9. W dobrym, białoruskim domu, to mężczyzna uważany jest za silniejszą płeć i to on powinien pracować, i zarabiać na chleb. Obowiązkiem kobiety jest dbanie o dom i rodzinę. Wskaźnik bezrobotnych kobiet wynosi aż 65%.

10. Muzyka na Białorusi jest silnie inspirowana folklorem i religią. Od XIX wieku badacze zbierają i analizują etniczne pieśni białoruskie. Każdego roku organizowanych jest wiele folkowych festiwali i konkursów muzycznych. O tym jak ważny jest dla Białorusinów jest folk świadczy fakt, że rockowi i punkowi muzycy często wykorzystują w swoich utworach tradycyjne brzmienia.