dzień dobry!

  

,,Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu"

                                                                                                               Antoni Czechow

 

 

 

Czego nie wiesz o... Niemczech!2015-03-09

 Dzisiaj dawka ciekawych informacji o naszych zachodnich sąsiadach.

 

 

1. Odbierając telefon nie mówią słucham, tylko podają swoje nazwisko.

2. Niemcy są drugim największym konsumentem piwa na świecie (po Irlandii).

3. Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (79 liter) - to najdłuższy wyraz w Niemczech.

4. Przy większości domów starców stawiane są atrapy przystanków autobusowych. Starsi ludzie próbujący ucieczki właśnie w tym miejscu są znajdowani.

5. Zwyczaj "trzymania kciuków" stał się popularny w Niemczech. Był to gest ochronny stosowany przez wojowników, którzy bez kciuka nie byli by w stanie efektywnie posługiwać się broniami.

6. W 2012 uruchomiono specjalną infolinię o nazwie Schimpf-los co znaczy "wyklnij to". Każdy może zadzwonić i dowolnie wyzywać zatrudnionych operatorów.

7. Za każdy napój znajdujący się w puszce, butelce plastikowej i szklanej trzeba zapłacić kaucję.

8. Polska nazwa państwa – „Niemcy”  wywodzi się od określeń: niemy, niemowa. Dla mieszkańców dawnych ziem polskich, posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, wywodzący się z grupy języków germańskich był niezrozumiały. Słowianie nie rozumieli co mówią do nich germańscy sąsiedzi. Z tego powodu dawni mieszkańcy naszego kraju nazwali swoich sąsiadów „niemymi”, czyli Niemcami.

9. Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa - W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa, którego zaraz po Czechach piją najwięcej w Europie.

10. Jeśli zostajesz przestawiony Niemcowi, pamiętaj, żeby podać mu rękę. Bez tego nawet najmilszy uśmiech i powitanie łamanym niemieckim nie pomogą zrobić dobrego wrażenia.